امروزه ميز ناهار خوري به عنوان كالايي لوكس و در عين حال كاربردي در هر خانه ايراني‌ با هر متراژي وجود دارد كه مركز توجه آشپزخانه و سالن پذيرايي است . در صورتي كه فضاي آشپزخانه كوچك باشد ميتوان از انواع ميز ناهار خوري كم جا استفاده كرد . ميزهاي ناهار خوري كم جا داراي صندليهايي بدون تكيه گاه هستند كه در هنگامي كه نيازي به آنها نداريم ميتوانند در زير ميز قرار گيرند و در استفاده از فضا صرفه جويي كنند . همچنين در صورتي كه فضاي كمي در اختيار داريد بهتر است از يك ميز ناهار خوري گرد استفاده كنيد زيرا ميزهاي گرد داراي اين خاصيتند كه صندليهاي بيشتري ميتواند دور آن چيده شود . گاهي با توجه به سليقه افراد ميز ناهارخوري را با مبل منزل خود ست مي كنند كه راحت ترين و ساده ترين راه استفاده از پارچه يا چرم مشابه است كه همان پارچه براي مبل انتخاب مي كنيد همان را هم براي ميز نهارخوري تان استفاده كنيد . از آنجا كه غالبا مبلها را با ميز تلويزيون هم ست ميكنند به احتمال زياد ميز تلويزيون نيز با ميز ناهار خوري هارموني خواهد داشت . هنگام خريد ميز ناهارخوري بايد به شكل و اندازه مكاني كه قرار است ميز نهارخوري در آن قرار گيرد توجه داشته باشيد و فقط به فكر زيبايي ميز نباشيد .

ميز ناهار خوري استاندارد

براي خريد ميز و صندلي استاندارد بايد توجه كنيد كه ارتفاع ميز با مشخصات فيزيكي شما سازگار باشد . به اين نكته توجه كنيد كه وقتي روي صندلي پشت ميز مي نشينيد بلندي ميز بايد تا قسمت زير قفسه سينه باشد و فاصله آرنج تا بدن بيش از ۴۰ سانتيمتر نباشد در غير اين صورت استاندارد نخواهد بود . تعداد صندلي ها و اندازه ميز به تعداد افراد خانواده و مهمان ها آنها بستگي دارد كه از دو نفره شروع شده و به  ۲۴ و ۲۸ نفره هم مي‌رسد ولي براي انتخاب آنها بيش از هرچيز ميبايست به متراژ خانه توجه داشت  .

انواع ميز ناهار خوري :

ميز ناهارخوري ها در اشكال مختلف مانند گرد ، مستطيل و بيضي توليد مي‌شوند كه مدل‌هاي مستطيل شكل چون راحت تر با فضاي خالي منزل ما هماهنگ مي شوند از محبوبيت بيشتري برخوردارند .

مدل هاي گرد بيشتر سبك چوبي شيشه اي دارند طوري كه يك لايه چوب و يك لايه شيشه روي آن قرار دارد و زيبايي خاصي دارد . ميزهاي ناهارخوري گرد براي فضاهاي كوچك تر گزينه ي مناسبي هستند زيرا چيدن صندلي ها دورتادور آن راحت تر است و در مواقع نياز مي توان به آن صندلي هاي بيشتري اضافه كرد . براي ميزهاي گرد يا بيضي شكل مي توان يك يا دو صندلي اضافه هم سفارش دهيد و اگر مدل صندلي ها و جنس پارچه با مبلمان همخواني داشت  مي توانيد از آن به عنوان صندلي ميزبان در كنار مبل استفاده كنيد .

جنس ميز ناهار خوري :

يكي از مهم ترين نكاتي كه هنگام خريد ميز ناهارخوري بايد به آن توجه كنيد ، توجه به جنس آن است كه بايد از دوام و استحكام بالايي برخوردار باشد . از متريال هاي مورد استفاده در ساخت ميز ناهار خوري مي توان به چوب ، ام دي اف ، ملامينه و فلزي اشاره كرد كه هر كدام خصوصيات متفاوتي دارند . كه در ادامه با آنها بيشتر آشنا مي شويم .

ميز ناهارخوري چوبي :

يكي از محبوب‌ترين و پركاربردترين ميز ناهارخوري ها از نوع چوبي آن است كه در اين ميز ناهار خوري پايه ها صندل چوب هستند و در بعضي موارد پايه و صفحه ميز از هم جدا مي‌شوند و در بعضي ديگر به هم چسبيده هستند اين ميز ناهارخوري علاوه بر اينكه زيبايي فراواني دارد از عمر بالا و كيفيت خوبي هم برخوردار است .

ميز ناهار خوري ام دي اف :

در اين نوع ميز ناهارخوري ها معمولا پايه ها ، رويه و صندلي همه از جنس ام دي اف هستند و معمولاً از دو تخته كنار هم به شكل 90 درجه قرار مي‌گيرد و با پيچ به رويه ميز وصل مي‌شوند . براي زيبايي روي ميزها را با سي ان سي طرح دار مي كنند از مزاياي اين رو ميز ناهارخوري ها قيمت مناسب آن هست ولي در برابر رطوبت مقاومت ندارند از تنوع بالايي هم برخوردار نيستند و نسبت به چوب عمر پايين‌ تري دارند .

ميز ناهار خوري ملامينه :

اين نوع ميز ها شبيه به ميز ناهار خوري هاي از جنس ام دي اف هستند و تفاوتي كه دارند اين است كه در اين ميز ها به جاي ام دي اف از نئوپان با روكش استفاده مي‌شود و گاهي ام دي اف و ملامينه را تركيب مي‌كنند . اين ميز ها هم قيمت مناسبي دارند ولي مانند ميز هاي ام دي اف در برابر رطوبت مقاوم نيستند و عمر پايين تري نسبت به چوب و ام دي اف دارند .

ميز ناهار خوري فلزي :

اين ميز ها داراي پايه هاي فلزي هستند و صفحه روي آنها را از شيشه و گاهي از چوب طراحي مي‌كنند اين ميز در برابر رطوبت بسيار مقاوم بوده به همين دليل در رستوران ها بيشتر استفاده مي شود قيمت مناسب و عمر بالايي نيز دارند .

رنگ ميز ناهار خوري :

رنگ ميز ناهارخوري در دكوراسيون خانه اهميت زيادي دارد بنابراين انتخاب رنگ ميزان دقت كنيد . رنگي را انتخاب كنيد كه هميشه شيك و زيبا باشد و زود از مد نيفتد . رنگ سياه هميشه نو و جديد است كه در خانه هايي با تركيب سياه و سفيد بسيار مناسب است البته ايرادي كه دارد اين است كه بعد از يك مدت چشم را خسته مي‌كند و با كوچكترين خراش و لك و كثيفي را نمايان مي‌سازد . رنگ هاي زرد ، قرمز ، آبي و … هم جزء رنگ هاي پايه و كلاسيك به شمار مي‌آيند كه داراي قدرت ماندگاري زيادي هستند .

از محبوبترين رنگها براي انتخاب ميز نهارخوري رنگ قهوه اي مي باشد كه مي توان آن را با هر پارچه است كرد . شما مي توانيد با استفاده از رنگ هاي مختلف ظروف و همچنين استفاده از شمع و تزئينات ديگر ميز خود را زيباتر كنيد و يا با قرار دادن دستمال سفره و مجسمه هاي زيبا با طراحي مدرن و زيبا را به آشپزخانه ببخشيد . در نهايت طرح كلي ميز و صندلي ناهارخوري همراه با انتخاب پارچه مناسب كه با دكوراسيون خانه تان همخواني داشته باشد و استاندارد بودن و راحتي آن عامل هاي تأثيرگذاري هستند .